LCD Drivers Internal-Switch Boost Regulator
MAX17010ETL+T: LCD Drivers Internal-Switch Boost Regulator
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | TQFN EP |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX17010ETL+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | LCD Monitor, Notebook Display |
| Current - Supply | 50A |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 40-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX17010ETL+T MAX17010ETL+T |