Display Drivers & Controllers Power Supply for LCD TVs
MAX17014ETM+T: Display Drivers & Controllers Power Supply for LCD TVs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX17014ETM+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 48-TQFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | LCD Voltage Regulator |
| Voltage - Input | 8 ~ 16.5 V |
| Voltage - Output | 8 ~ 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Power Supply, LCD TVs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0144; TM; 48 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX17014ETM+T MAX17014ETM+T |