Voltage Mode PWM Controllers Quick-PWM Step-Down w/Dynamic REFIN
MAX17024ETD+T: Voltage Mode PWM Controllers Quick-PWM Step-Down w/Dynamic REFIN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX17024ETD+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| PWM Type | Current Mode |
| Number of Outputs | 1 |
| Package / Case | 14-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Duty Cycle | - |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 28 V |
| Frequency-Max | 600kHz |
| Buck | Yes |
| Boost | No |
| Flyback | No |
| Inverting | No |
| Doubler | No |
| Divider | Yes |
| Cuk | No |
| Isolated | No |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TD; 14 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX17024ETD+T MAX17024ETD+T |