IC DC-DC CONV LN 16-SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1705ESE+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 0.7 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 2.5 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 850mA |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 160 mOHM (N-Chan), 270 mOHm (P-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1705ESE+ MAX1705ESE+ |