DC/DC Switching Converters TFT-LCD Step-Up DC/DC Converter
MAX17062ETB+T: DC/DC Switching Converters TFT-LCD Step-Up DC/DC Converter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1.2 MHz |
| Output Voltage : | 20 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX17062ETB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | LCD Display |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Voltage - Supply | 2.6 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX17062ETB+T MAX17062ETB+T |