DC/DC Switching Converters Boost-Regulator w/Charge Pump
MAX17075ETG+T: DC/DC Switching Converters Boost-Regulator w/Charge Pump
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1.2 MHz |
| Output Voltage : | 18 V | Output Current : | 500 mA |
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX17075ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | LCD TV/Monitor |
| Current - Supply | 4mA |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX17075ETG+T MAX17075ETG+T |