DC/DC Switching Regulators Low-Voltage Internal Switch Step-Down
MAX17083ETG+T: DC/DC Switching Regulators Low-Voltage Internal Switch Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX17083ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.4 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 0.75 ~ 2.7 V |
| Current - Output | 5A |
| Power - Output | 2.22W |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | 32 mOhm (High side), 17 mOhm (Low side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX17083ETG+T MAX17083ETG+T |