DC/DC Switching Converters 1.5uA IQ Step-Up DC/DC Converter
MAX1724EZK33+T: DC/DC Switching Converters 1.5uA IQ Step-Up DC/DC Converter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Output Voltage : | 3.3 V | ||
| Output Current : | 150 mA | Number of Outputs : | 1 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1724EZK33+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 0.8 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Current - Output | 150mA |
| Power - Output | 571mW |
| Package / Case | TSOT-23-5, TSOT-5 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 500 mOhm (N-Chan), 1 Ohm (P-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1724EZK33+T MAX1724EZK33+T MAX1724EZK33+TCT ND MAX1724EZK33+TCTND MAX1724EZK33+TCT |