Charge Pumps 50mA Regulated Step-Down
MAX1730EUB+T: Charge Pumps 50mA Regulated Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Step Down | Output Voltage : | 1.8 V, 1.9 V | ||
| Output Current : | 50 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Package / Case : | uMAX-10 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1730EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switched Capacitor (Charge Pump), Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.8V, 1.9V |
| Current - Output | 50mA |
| Power - Output | 444mW |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 2kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1730EUB+T MAX1730EUB+T |