IC DC-DC CONV STEP DOWN SOT23-5
MAX1734EUK18+TG104: IC DC-DC CONV STEP DOWN SOT23-5
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1734EUK18+TG104 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.8V |
| Current - Output | 250mA |
| Power - Output | 571mW |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1734EUK18+TG104 MAX1734EUK18+TG104 |