Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers Vibrator Motor Driver
MAX1749EUK-T: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers Vibrator Motor Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1749EUK-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Vibration Motor Driver |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 6.5 V |
| Voltage - Load | 1.13 V ~ 1.37 V |
| Current - Output | 120mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1749EUK T MAX1749EUKT |