DC/DC Switching Converters Dual Step-Down w/Switchover
MAX1774EEI+T: DC/DC Switching Converters Dual Step-Down w/Switchover
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 28 V | Switching Frequency : | 1.25 MHz | ||
| Output Voltage : | 1.25 V to 5.5 V | Output Current : | 2 A | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1774EEI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 1 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 1.5A, 2A |
| Power - Output | 860mW |
| Package / Case | 28-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1774EEI+T MAX1774EEI+T |