DC/DC Switching Controllers Quad-Out Main Power Sply Ctlr for Ntbk
MAX1777EEI+T: DC/DC Switching Controllers Quad-Out Main Power Sply Ctlr for Ntbk
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 6 V to 24 V | Output Voltage : | 3.3 V, 2 V to 5.5 V | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | QSOP-28 |
| Technical/Catalog Information | MAX1777EEI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 4 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 24 V |
| Voltage - Output | 3.3V, 5V, Adj |
| Current - Output | 10A |
| Power - Output | 860mW |
| Package / Case | 28-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 200kHz, 300kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1777EEI+T MAX1777EEI+T |