Low Dropout (LDO) Regulators Low-IQ 1A
MAX1793EUE20+T: Low Dropout (LDO) Regulators Low-IQ 1A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Output Voltage : | 1.25 V to 5 V, 2 V |
| Output Current : | 1 A | Load Regulation : | 0.7 % |
| Number of Outputs : | 1 | Output Type : | Adjustable, Fixed |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TSSOP-16 EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1793EUE20+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed or Adjustable |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Output | 2V, 1.25 ~ 5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input | 2.5 ~ 5.5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 1A |
| Current Short Circuit (Isc) | 1.1A |
| Drawing Number | 175; 21-0108; UE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1793EUE20+T MAX1793EUE20+T |