DC/DC Switching Converters Step-Up Slave DC/DC Controller
MAX1802EHJ+T: DC/DC Switching Converters Step-Up Slave DC/DC Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1802EHJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Buck |
| Voltage - Input | 2.5 ~ 11 V |
| Voltage - Output | 1.25 ~ 5.5 V |
| Number of Outputs | 5 |
| Applications | Controller, Digital Camera |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0110; HJ; 32 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1802EHJ+T MAX1802EHJ+T |