Linear Regulators - Standard Network Interface Card Smart Reg
MAX1810ESA+: Linear Regulators - Standard Network Interface Card Smart Reg
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Output Type : | Fixed | Polarity : | Positive | ||
| Output Voltage : | 3.3 V | Output Current : | 0.5 A | ||
| Load Regulation : | 22 % | Input Voltage MAX : | 5.5 V | ||
| Line Regulation : | 0.01 % | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SO-8 |
| Technical/Catalog Information | MAX1810ESA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Type | Network Voltage Regulator |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Network, Telecom |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1810ESA+ MAX1810ESA+ |