Linear Regulators - Standard Network Interface Card Smart Reg
MAX1810ESA+T: Linear Regulators - Standard Network Interface Card Smart Reg
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1810ESA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Network Voltage Regulator |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Network, Telecom |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1810ESA+T MAX1810ESA+T |