Battery Management USB-Powered Li+ Charger
MAX1811ESA+: Battery Management USB-Powered Li+ Charger
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Battery Type : | Li-Ion, Li-Poly | Operating Supply Voltage : | 4.35 V to 6.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | SOIC-8 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX1811ESA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Battery Type | Li-Ion |
| Function | Charge Management |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.35 V ~ 6.5 V |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1811ESA+ MAX1811ESA+ |