Power Switch ICs - USB Dual USB Switch w/Fault Blanking
MAX1812EUB+: Power Switch ICs - USB Dual USB Switch w/Fault Blanking
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX1812EUB+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | USB, Peripherals |
| Current - Supply | 45A |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1812EUB+ MAX1812EUB+ |