DC/DC Switching Regulators WCDMA 600mA Buck Regulator
MAX1821EUB+T: DC/DC Switching Regulators WCDMA 600mA Buck Regulator
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1000 KHz | ||
| Output Voltage : | 1.25 V to 5.5 V | Output Current : | Adjustable | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX |
| Technical/Catalog Information | MAX1821EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Buck |
| Voltage - Input | 2.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.25 ~ 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Converter, WCDMA Power Amplifier Applications |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1821EUB+T MAX1821EUB+T |