DC/DC Switching Converters Step-Up Converter w/Reverse Bat Prtct
MAX1833EUT#TG16: DC/DC Switching Converters Step-Up Converter w/Reverse Bat Prtct
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Output Voltage : | 3.3 V | ||
| Output Current : | 150 mA | Number of Outputs : | 1 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1833EUT#TG16 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 1.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Current - Output | 150mA |
| Power - Output | 727mW |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 400 mOhm (N-Chan), 500 mOhm (P-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1833EUT#TG16 MAX1833EUT#TG16 |