DC/DC Switching Converters 24V 100% Duty Cycle
MAX1837EUT33#TG16: DC/DC Switching Converters 24V 100% Duty Cycle
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 24 V | Output Voltage : | 3.3 V | ||
| Output Current : | 250 mA | Number of Outputs : | 1 |
| Technical/Catalog Information | MAX1837EUT33#TG16 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 24 V |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Current - Output | 250mA |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1837EUT33#TG16 MAX1837EUT33#TG16 |