Current Mode PWM Controllers Current-Mode Invert PWM Controller
MAX1847EEE+T: Current Mode PWM Controllers Current-Mode Invert PWM Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1847EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Inverting, Flyback |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 3 ~ 16.5 V |
| Voltage - Output | -2 ~ -200 V |
| Current - Output | 5A |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 500kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1847EEE+T MAX1847EEE+T |