Charge Pumps Inverting w/Shutdown
MAX1853EXT-T: Charge Pumps Inverting w/Shutdown
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Inverting | Output Voltage : | - 2.5 V to - 5.5 V | ||
| Output Current : | 30 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Package / Case : | SC-70-6 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1853EXT-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switched Capacitor (Charge Pump), Inverting |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | -2.5 ~ -5.5 V |
| Current - Output | 30mA |
| Power - Output | 245mW |
| Package / Case | SC-70-6, SC-88, SOT-323-6, SOT-363 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0077; XT; 6 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1853EXT T MAX1853EXTT |