Current & Power Monitors & Regulators xDSL/Cable Modem Triple/Quint Output
MAX1864TEEE+T: Current & Power Monitors & Regulators xDSL/Cable Modem Triple/Quint Output
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1864TEEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | - |
| Voltage - Supply | - |
| Current - Supply | 1mA |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 28 V |
| Package / Case | 16-QSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Power Supply Controller |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1864TEEE+T MAX1864TEEE+T |