ADC (A/D Converters) 12-Bit 8Ch 133ksps 5.25V Precision ADC
MAX186ACWP+: ADC (A/D Converters) 12-Bit 8Ch 133ksps 5.25V Precision ADC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 8, 4 | ||
| Architecture : | SAR | Conversion Rate : | 133 KSPs | ||
| Resolution : | 12 bit | Input Type : | Single Ended | ||
| Interface Type : | SPI | SNR : | Yes | ||
| Voltage Reference : | 4.096 V | Supply Voltage - Max : | 5.25 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2.5 V | Maximum Power Dissipation : | 800 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOIC-20 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX186ACWP+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (7.5mm Width) |
| Type | Data Acquisition |
| Supply Voltage | ±5.0V |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX186ACWP+ MAX186ACWP+ |