DC/DC Switching Converters Dual-Output Step-Down
MAX1878ETC+T: DC/DC Switching Converters Dual-Output Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 500 KHz |
| Output Voltage : | 1.25 V, 28 V | Output Current : | 500 mA, 1.5mA |
| Number of Outputs : | 2 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1878ETC+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 2 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.25 ~ 28 V |
| Current - Output | 500mA |
| Power - Output | 1.35W |
| Package / Case | 12-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1878ETC+T MAX1878ETC+T |