Current Mode PWM Controllers 1.4MHz Current-Mode Step-Up
MAX1896EUT#TG16: Current Mode PWM Controllers 1.4MHz Current-Mode Step-Up
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1896EUT#TG16 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 2.6 ~ 13 V |
| Current - Output | 500mA |
| Power - Output | 727mW |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0058; UT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1896EUT#TG16 MAX1896EUT#TG16 |