LED Lighting Drivers 1.5x/2x White LED
MAX1912EUB+T: LED Lighting Drivers 1.5x/2x White LED
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 2.7 V to 5.3 V | Maximum Supply Current : | 2.5 mA |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | uMax-10 |
| Technical/Catalog Information | MAX1912EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 120mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | Backlight, White LED (Serial Interface) |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.3 V |
| Voltage - Output | 5V |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Frequency | 750kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1912EUB+T MAX1912EUB+T |