LED Lighting Drivers Triple White LED Bias Supply
MAX1916EZT+T: LED Lighting Drivers Triple White LED Bias Supply
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 2.5 V to 5.5 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOT-23-6 |
| Technical/Catalog Information | MAX1916EZT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | TSOT-23-6, TSOT-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Number of Outputs | 3 |
| Type | Linear (Non-Switching) |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | - |
| Topology | Smart |
| Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1916EZT+T MAX1916EZT+T |