Switching Converters, Regulators & Controllers Track/Sink/Source Synchronous Buck
MAX1917EEE+T: Switching Converters, Regulators & Controllers Track/Sink/Source Synchronous Buck
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1917EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | DDR Voltage Regulator |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 22 V |
| Voltage - Output | 0.4 ~ 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Controller, DDR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1917EEE+T MAX1917EEE+T |