Power Switch ICs - USB 1A Crnt-Ltd Switch for 2 USB Ports
MAX1931EUB+T: Power Switch ICs - USB 1A Crnt-Ltd Switch for 2 USB Ports
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | uSOP | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1931EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | USB, Peripherals |
| Current - Supply | 14A |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1931EUB+T MAX1931EUB+T |