Low Dropout (LDO) Regulators 500mA
MAX1935ETA+T: Low Dropout (LDO) Regulators 500mA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Output Voltage : | 0.8 V to 4.5 V |
| Dropout Voltage (Max) : | 0.4 V at 500 mA | Output Current : | 500 mA |
| Number of Outputs : | 1 | Output Type : | Adjustable |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TDFN-8 EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1935ETA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 8-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Adjustable |
| Current - Output | 500mA |
| Voltage - Output | 0.8 ~ 4.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input | 2.25 ~ 5.5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 500mA |
| Current Short Circuit (Isc) | 600mA |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1935ETA+T MAX1935ETA+T |