DC/DC Switching Regulators 1MHz 1% 6A Step-Down PWM
MAX1945SEUI+T: DC/DC Switching Regulators 1MHz 1% 6A Step-Down PWM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1000 KHz | ||
| Output Voltage : | 0.8 V to 4.67 V | Output Current : | Adjustable, Fixed | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TSSOP EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1945SEUI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.8V, 2.5V, Adj |
| Current - Output | 6A |
| Power - Output | 1.19W |
| Package / Case | 28-TSSOP Exposed Pad, 28-eTSSOP, 28-HTSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0108; UI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1945SEUI+T MAX1945SEUI+T |