Power Switch ICs - USB Single USB Switch w/Autoreset
MAX1946ETA+T: Power Switch ICs - USB Single USB Switch w/Autoreset
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Supply Voltage - Min : | 2.7 V | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | DFN-8 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1946ETA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | USB, Peripherals |
| Current - Supply | 40A |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 8-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1946ETA+T MAX1946ETA+T |