Current Mode PWM Controllers
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Switching Frequency : | 1000 KHz | Duty Cycle (Max) : | 89 % |
| Number of Outputs : | 1 |
| Technical/Catalog Information | MAX1953EVKIT |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Board Type | Fully Populated |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Regulator Topology | Buck |
| Outputs and Type | 2, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 1.5V, 1.8V |
| Current - Output | 5A, 3A |
| Voltage - Input | 3 ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 300kHz, 1MHz |
| Power - Output | - |
| Utilized IC / Part | MAX1953, MAX1954 |
| Supplied Contents | Board |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1953EVKIT MAX1953EVKIT |