ADC (A/D Converters)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 1 | ||
| Architecture : | Pipelined | Conversion Rate : | 170 MSPs | ||
| Resolution : | 12 bit | Input Type : | Voltage | ||
| Interface Type : | Parallel | SNR : | 65 dB | ||
| Voltage Reference : | Internal, External | Supply Voltage - Max : | 1.9 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 1.7 V | Maximum Power Dissipation : | 992 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | QFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX19542EGK+TD |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 68-QFN |
| Resolution (Bits) | 12 b [Nom] |
| Sampling Rate | 170.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 1 Differential, Bipolar |
| Power Dissipation | 992.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 1.8V |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 0.250 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 0.700 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX19542EGK+TD MAX19542EGK+TD |