Current Mode PWM Controllers Current-Mode PWM Buck Controller
MAX1954CEUB+T: Current Mode PWM Controllers Current-Mode PWM Buck Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Switching Frequency : | 300 KHz | Duty Cycle (Max) : | 89 % | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX-10 |
| Technical/Catalog Information | MAX1954CEUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 3 ~ 13.2 V |
| Voltage - Output | 0.8 ~ 11.35 V |
| Current - Output | 25A |
| Power - Output | 444mW |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 2 Ohm (High Side), 800 mOhm (Low Side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1954CEUB+T MAX1954CEUB+T |