DC/DC Switching Controllers Dual 180 Out Step-Down
MAX1956ETI+T: DC/DC Switching Controllers Dual 180 Out Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 1.6 V to 5.5 V | Output Voltage : | 0.8 V to 4.95 V |
| Output Current : | 25 A | Number of Outputs : | 2 |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TQFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1956ETI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 1.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 0.8 ~ 4.95 V |
| Current - Output | 25A |
| Power - Output | 1.67W |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 1 Ohm (High Side), 350 mOhm (Low Side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1956ETI+T MAX1956ETI+T |