ADC (A/D Converters)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 1 | ||
| Architecture : | Pipelined | Conversion Rate : | 100 MSPs | ||
| Resolution : | 16 bit | Input Type : | Voltage | ||
| Interface Type : | Parallel | SNR : | 79.4 dB | ||
| Voltage Reference : | Internal, External | Supply Voltage - Max : | 3.46 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 3.13 V | Maximum Power Dissipation : | 1561 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | TQFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX19588ETN+D |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 56-TQFN |
| Resolution (Bits) | 16 b [Nom] |
| Sampling Rate | 100.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 1 Differential, Bipolar |
| Power Dissipation | 1.561 W [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tube |
| Special Features | Track/Hold |
| Analog Supply Voltage | 3.300 V [Typ] |
| Digital Voltage | 1.800 V [Typ] |
| Technology | Pipeline |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX19588ETN+D MAX19588ETN+D |