DC/DC Switching Controllers 1MHz PWM Step-Down
MAX1962EEP+T: DC/DC Switching Controllers 1MHz PWM Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Switching Frequency : | 500 KHz, 1000 KHz | Output Voltage : | 0.8 V to 4.95 V, 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V |
| Output Current : | 20000 mA | Number of Outputs : | Single Output |
| Duty Cycle (Max) : | 92 % |
| Technical/Catalog Information | MAX1962EEP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.35 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 0.8 ~ 4.95 V |
| Current - Output | 20A |
| Power - Output | 727mW, 9.1mW |
| Package / Case | 20-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 1.8 Ohm (High Side), 500 mOhm (Low Side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 500kHz, 1MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1962EEP+T MAX1962EEP+T |