Voltage Mode PWM Controllers Voltage-Mode PWM Step-Down
MAX1967EUB+T: Voltage Mode PWM Controllers Voltage-Mode PWM Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Outputs : | Single Output | Topology : | Buck | ||
| Output Voltage : | 0.8 V | Output Current : | 2000 mA | ||
| Switching Frequency : | 100 KHz | Duty Cycle (Max) : | 95 % | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | uMAX | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1967EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 0.8 ~ 4.5 V |
| Current - Output | 5A |
| Power - Output | 444mW |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 2.5 Ohm (High Side), 1.1 Ohm (Low Side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1967EUB+T MAX1967EUB+T |