DC/DC Switching Regulators 1A 1.4MHz Step-Down Regulator
MAX1973EUB+T: DC/DC Switching Regulators 1A 1.4MHz Step-Down Regulator
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1.4 MHz | ||
| Output Voltage : | 2.5 V | Output Current : | 1 A | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX |
| Technical/Catalog Information | MAX1973EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.25 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 1A |
| Power - Output | 444mW |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 230 mOhm (High Side), 160 mOhm (Low Side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1973EUB+T MAX1973EUB+T |