Low Dropout (LDO) Regulators
MAX1976AEZT285+T: Low Dropout (LDO) Regulators
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 3.6 V | Output Voltage : | 2.85 V | ||
| Dropout Voltage (Max) : | 0.2 V at 300 mA | Output Current : | 0.3 A | ||
| Load Regulation : | 0.3 % | Number of Outputs : | 1 | ||
| Output Type : | Fixed | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TSOT-23 |
| Technical/Catalog Information | MAX1976AEZT285+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | TSOT-23-6 |
| Type | Positive Fixed |
| Voltage Out | 2.85V |
| Output Voltage @ Max Current | 2.85V @ 300mA |
| Accuracy | 0.50 % [Nom] |
| Dropout Voltage (Max) | 200.0 mV @ 300.0 mA |
| Dropout Voltage (Typ) | 100.0 mV @ 300.0 mA |
| Input Voltage | 1.620 V [Min] |
| Input Voltage | 3.600 V [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1976AEZT285+T MAX1976AEZT285+T |