DC/DC Switching Controllers PWM Slave Controller w/Driver Disable
MAX1980ETP+T: DC/DC Switching Controllers PWM Slave Controller w/Driver Disable
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 4 V to 28 V | Number of Outputs : | 1 |
| Maximum Operating Temperature : | + 100 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TQFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1980ETP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| PWM Type | Controller |
| Number of Outputs | 1 |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Duty Cycle | 50% |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 30 V |
| Frequency-Max | 550kHz |
| Buck | Yes |
| Boost | No |
| Flyback | No |
| Inverting | No |
| Doubler | No |
| Divider | No |
| Cuk | No |
| Isolated | No |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TP; 20 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1980ETP+T MAX1980ETP+T |