LED Lighting Drivers High-Efficiency White LED Driver
MAX1986ETE+T: LED Lighting Drivers High-Efficiency White LED Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 2.7 V to 5.5 V | Maximum Supply Current : | 400 uA |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1986ETE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 25mA |
| Number of Outputs | 4 |
| Type | Backlight, White LED |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | - |
| Topology | Switched Inductor, Step-Up (Boost) |
| Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 90% |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1986ETE+T MAX1986ETE+T |