Up-Down Converters High-Gain 700MHz to 1GHz Downconv
MAX19985AETX+T: Up-Down Converters High-Gain 700MHz to 1GHz Downconv
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX19985AETX+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, EDGE, GSM, iDEN, WCDMA |
| Package / Case | 36-TQFN Exposed Pad |
| Frequency | 700MHz ~ 1GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Gain | 8.7dB |
| Current - Supply | 280mA, 380mA |
| Noise Figure | 9dB |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX19985AETX+T MAX19985AETX+T |