Up-Down Converters High-Gain 3GHz to 4GHz Downconv
MAX19999ETX+T: Up-Down Converters High-Gain 3GHz to 4GHz Downconv
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Power Gain : | 9.3 dB | Operating Supply Voltage : | 5 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 8.7 W | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TQFN-36 EP |
| Technical/Catalog Information | MAX19999ETX+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | LTE, WiMAX, WLL |
| Package / Case | 36-TQFN Exposed Pad |
| Frequency | 3GHz ~ 4GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Gain | 8.3dB |
| Current - Supply | 279mA, 420mA |
| Noise Figure | 10.5dB |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX19999ETX+T MAX19999ETX+T |