ADC (A/D Converters) 12Bit 8Ch 100ksps 4.18V Precision ADC
MAX199BEWI+T: ADC (A/D Converters) 12Bit 8Ch 100ksps 4.18V Precision ADC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 8 |
| Architecture : | SAR | Conversion Rate : | 100 KSPs |
| Resolution : | 12 bit | Input Type : | Single Ended |
| Interface Type : | Parallel | SNR : | Yes |
| Voltage Reference : | 4.096 V | Supply Voltage - Max : | 4.18 V |
| Supply Voltage - Min : | 2.4 V | Maximum Power Dissipation : | 762 mW |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | SOIC-28 Wide |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX199BEWI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (7.5mm Width) |
| Type | Data Acquisition |
| Supply Voltage | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage Supply Source | Single |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX199BEWI+T MAX199BEWI+T |