RF Detector LF-2.5GHz Dual Log Detector/Controller
MAX2016ETI+T: RF Detector LF-2.5GHz Dual Log Detector/Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Frequency Range : | 2.5 GHz | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Package / Case : | TQFN-28 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2016ETI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, GSM, EDGE, CDMA |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Frequency | 30kHz ~ 2.5GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Input Range | -70dBm ~ 10dBm |
| Accuracy | ±1dB |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Current - Supply | 16mA |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2016ETI+T MAX2016ETI+T |